Sokan kérdezték tőlem, hogy mit gondolok az Elvis tér elnevezésről itt, Budapesten, elvégre én, aki kedveli a Királyt, csak örülhetek neki. Végre nem kell egészen Graceland-ig zarándokolnom.
Az első reakcióm mindig az volt: hülyeség. Egy nagy baromságnak tartom. A második volt az indoklás, kiegészítve azzal, hogy ez nem rock and roll, ez nem tisztelet, ez politika. Egyszerű propaganda. Az első válaszom által prezentált lakonikus véleményem azóta mit sem változott.
Az egyszeri ember számára - mint amilyen én is volnék - úgy érkezett a hír, mint derült égből Polly, azaz a villámcsapás: a főpolgármester március 2-án bejelentette, hogy a "főváros" úgy döntött, teret kíván elnevezni Elvisről, az énekes 1956-os forradalom melletti kiállása miatt. A legnagyobbnak nevezett előadó iránt érdeklődők jól tudták, miről van szó, aki azonban nem foglalkozott személyével, az csak kapkodta a fejét, hogy mit csinált ez itt vagy ott, '56-ban?
Elvis az Ed Sullivan show 1957. január 6-i adásában elénekelte a magyaroknak a Peace In The Valley című dalt, miután a házigazda Elvis kérésére adományozásra buzdította a nézőket. A nézők pedig adakoztak is; élelmiszer-szállítmányok érkeztek az USA-ból Magyarországra, 26 millió svájci frank értékű segítséget kaptunk, még ha erről mit sem tudott az istenadta nép akkoriban. A felvételt egyébként egy magyar származású amerikai producer, Andrew Solt találta meg 2004-ben, aki azonnal értesítette is a magyarokat, egészen pontosan a TV2 Napló című műsorának készítőit, akik rá is haraptak az anyagra, adásba is került valamikor a műsor, sőt, a riportot egy később megjelent könyvben is publikálták.
Elvis - mondanom sem kell - mit sem tudott Magyarországról, de volt benne némi empátia, és a népszerűségére is kedvezően hatott ez a jótétemény. Ne feledjük, 1957-ben járunk, amikor a rock and roll elleni felháborodás egészen az ovális irodáig eljut, 1958-ban a maryland-i Wheaton városában még egy rock and roll-ellenes konferenciát is összehívnak, melyen állítólag az FBI elnöke, J. Edgar Hoover is részt vesz. A szülők panaszos levelekkel bombázzák a kormányt, a rádióban Frank Sinatra a Sátán zenéjének nevezi a rock and rollt.
A konferenciával kapcsolatban azonban rengeteg legenda terjedt el, egyesek azt állították, hogy részt vett rajta Tricia Nixon is, a későbbi amerikai elnök lánya, aki ekkor csupán 12 éves volt.
Elvis tette tehát nem volt ismeretlen mostanáig, csupán 2004-ig lappangott a felvétel. A főpolgármester bejelentette, hogy a budapest.hu oldalon mintegy két héten keresztül lehet szavazni arról, hogy a választható területek közül, melyik teret, utcasarkot, kereszteződést nevezzék el Elvisről. A győztes a Margit híd budai hídfője lett, ennek ellenére bejelentették, hogy a Ferenc körút és az Üllői út kereszteződésénél található Angyal tér kapja Elvis nevét.
Természetesen rengetegen felháborodtak, elvégre Angyal István tevékenyen részt vett az '56-os eseményekben, 1958-ban pedig ki is végezték. Hogy az énekes tette egyenértékű Angyal Istvánéval, senki sem gondolja, mégis a tér nevének megváltoztatása mellett döntöttek, sőt, Tarlós István a Fővárosi Közgyűlésnek javasolta, a Királyt avassa júniusban post mortem Budapest díszpolgárává. Józsefváros persze azonnal megörült ennek a megtiszteltetésnek, hátha érkeznek majd turisták.
Azt, hogy a kormányzat feloszlatta a nyelvészek alkotta földrajzinév-bizottságot, nem tisztem itt értékelni, bár alapos a gyanúm, hogy a bizottság feladatát a Vidékfejlesztési Minisztérium kevésbé tudja szakszerűen ellátni.
Azóta megint eljutott hozzám az információ, hogy mégis a Margit híd budai hídfőjénél található névtelen területet keresztelik el Elvisről.
Mondom: hülyeség.
Ha valaki esetleg nálam naprakészebb, kérem, írja meg, hányadán is állunk mostanában!